Czym jest szczęście?

Czym jest szczęście?

Co to znaczy czuć się szczęśliwymi, czym tak naprawdę jest szczęście? Kiedy poczujesz się szczęśliwy? Gdy w końcu zarobisz na nowy samochód, czy dopiero, gdy będzie cię stać na wypasiony jacht? A może wczasy na Karaibach cię uszczęśliwią? No to może kolia z brylantów? Wiem, szczęście da ci willa nad oceanem! Zgadłam? Nie? No to… I tak możemy wymieniać, wyliczać, odhaczać kolejne pozycje z listy tego, co chcesz mieć, posiadać, bo wydaję ci się, że dzięki tym rzeczom w końcu poczujesz się szczęśliwy. A czy teraz jesteś? Nie? No to cię zmartwię! Nic nie uczyni cię szczęśliwym człowiekiem, jeśli nie potrafisz odnaleźć szczęścia w sobie. Szczęścia, dlatego że jesteś, po prostu, choć to fakt niezaprzeczalnie cudowny wręcz magiczny.

Czas zdać sobie z tego sprawę, to nie rzeczy czynią cię szczęśliwym, one zaspakajają nigdy niezaspokojoną chęć posiadania dla samego posiadania. Jeśli nie umiesz cieszyć się samym faktem istnienia, być wdzięczny za zżycie i wszystko, co się z tym życiem wiąże, to nigdy nie będziesz szczęśliwy. Szczęście jest w tobie, może ukryte bardzo głęboko, ale jest i czeka byś wydobył je z czeluści i mógł się nim cieszyć. I nie licz na to, że ktoś uczyni cię szczęśliwym człowiekiem. Często zganiamy winę na innych, obarczany ich własnym poczuciem beznadziejności, zagubienia, bezradności. To nie inni czynią cię szczęśliwym lub nie, to ty sam poprzez własne emocje do innych ludzi, do zdarzeń, do słów, zachowani. Pszczoła jest obiektywnym wolnym od emocji zjawiskiem, to nasze podejście do niej wyzwala w nas emocje – albo wzbudza strach albo przyjemne skojarzenia z latem, łąką, słodkim miodem.

To ty sam budujesz swój świat emocji, od ciebie zależy, czy się zezłościsz, – choć oczywiście masz święte prawo do przeżywania emocji, ważne, żeby te emocje nad tobą nie zapolowały, poczułeś złość –ok, pozwól sobie by przepłynęła przez twoje ciało, ale nie rozpamiętuj jej, nie podsycaj, nie nakręcaj, pozwów l by odpłynęła.

Mając jednak problem z zapanowaniem nad swoimi emocjami i w momencie, kiedy rozmowa z bliskimi nie daje oczekiwanego efektu warto skorzystać z pomocy specjalisty. Rozwiązaniem może być wizyta u psychologa.

Pierwsze spotkanie z psychologiem wiąże się na pewno z dużym stresem, to nowe doświadczenie i nie wiemy, jak to będzie wyglądać. Jednak to właśnie osoby dojrzałe i odważne decydują się na ten pierwszy krok, który może okazać się tym najważniejszym. W wyborze odpowiedniego specjalisty mogą pomóc nam opinie na nowych portalach tego typu, jak i opinie znajomych, którzy wizytę u psychologa mają za sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *